TUTVU UURINGU KOKKUVÕTTEGA


Keskkonnaõiguse Keskuse (KÕK) hinnangul viitavad uuringu tulemused selgelt, et Eesti inimestel puudub kindlustunne, et riik valmistuks piisavalt kliimamuutuse tagajärgedega toimetulekuks. Uuringu järgi on 78% inimestest mures kliimamuutuse tagajärgede pärast maailmas ning 68% Eesti elanikkonnast nõustub, et kliimamuutuse tagajärjed mõjutavad nende tulevikku negatiivselt. Eeskätt ollakse arvamusel, et ohus on õigus tervise kaitsele (39%) ning elule (36%). 
     "Paralleelselt kliimamuutuse pidurdamisega peame endile aru andma, et kliimamuutus ja selle mõjud on kohal ning need aina süvenevad. Ehkki kohanemine on üks peamisi võimalusi, kuidas muutuva kliima tingimustes ka tulevikus oma tervist hoida või toidulaud ja seda tagav loodus säilitada, on Eesti valmisolek tagajärgedega kohaneda ebapiisav,” sõnas KÕKi õigusekspert Triin Jäädmaa.

Uuringust selgus, et vaid 6% Eesti elanikkonnast teab, millised riigiasutused kliimamuutusega kohanemisega tegelevad. Rohkem soovivad sellest teada aga 64% Eesti inimestest - keskmisest enam need, kes on tagajärgede pärast juba mures ning nõustuvad, et need mõjutavad nende tulevikku negatiivselt.

“Riigiasutustel peab olema selge rolli ja vastutuse jaotus ning hea arusaam, millega me kliimamuutuse tuules silmitsi seisame. Seda tuleb arusaadavalt kommunikeerida ka avalikkusele. Näiteks, mida teeme erakordsete põudade, kuumalainete, metsatulekahjude või paduvihmade korral? Kuidas aitame loodusel toime tulla võõrliikide ja kahjuritega? Kuidas valmistume suureks rändesurveks või ülemaailmseteks tõrgeteks toidutootmises? Samuti on väga oluline, et kohanemine saaks elementaarseks osaks ruumilises planeerimises,” selgitas Jäädmaa.

Arvamusuuring viidi läbi 1000 Eesti elaniku hulgas 2023. aasta märtsis-aprillis. Uuringu küsitlustöö tegi Norstat, andmeid analüüsis Intense Growth Hub. Uuringu tellis Keskkonnaõiguse Keskus Euroopa Liidu rahastatava projekti “
Avalikkuse teadmiste suurendamine kliimamuutusega kohanemisest ja kliimaõigustest" raames.

Lisainfo:

Triin Jäädmaa, Keskkonnaõiguse Keskuse õigusekspert, triin@k6k.ee, 5621 5309
Evelin Pae, Norstati tegevjuht, evelin.pae@norstat.ee, 5557 5664 (andmekogumine, vastajate paneel)
Anna-Liisa Laas, Intense Growth Hub’i uuringute juht, anna@intensegroup.ee, 5688 0721 (andmeanalüüs)

Teate edastas:
Katre Liiv, Keskkonnaõiguse Keskuse kommunikatsioonijuht, katre@k6k.ee, 507 6519